صفحه نخست | تماس با ما | پیوندها | نسخه موبایل
 پشت پرده انصراف محمدعلی نجفی     جزئیات برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‎های اجرایی      کمیسیون ماده 10 احزاب برای 5 تشکل سیاسی پروانه فعالیت صادر کرد     پس از این تلفن، نجفی حذف می شود     ناگفته های جنتی درباره فشارهایی که تحمل کرد     سخنگوی دستگاه قضا:‏پرونده املاک شهرداری در مرحله مقدماتی است     بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه     ریاست شورای اصلاحات به کارگزاران رسید     به آقای‌جنتی گفتم فلانی چطور رجل ‌سیاسی شد؟     دکل نفتی در دولت قبل۷ میلیون دلار هزینه نگهداری دکل ۴ میلیونی!      پرداخت ارز در خودپردازها      درخواست آزادی مشروط «سحرخیز»     اگر دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشد باید برکنار شود     پدر قربانی اسید‌پاشی اصفهان:هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است     اصلاح‌طلبی، رویکرد امام حسین(ع)     روند پنج ساله ی پرونده ی قضایی خود و شش فعال سیاسی اصلاح‌طلب دیگر      احمد منتظری اتهامش را رد کرد     تعطیل عقل مساوی با ترویج خشونت است     متن استعفای جنتی از وزارت ارشاد     ۱۳۷ میلیون دلار در ازای «هیچ»!           
 آخرین مطالب
  پشت پرده انصراف محمدعلی نجفی
  جزئیات برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‎های اجرایی
  کمیسیون ماده 10 احزاب برای 5 تشکل سیاسی پروانه فعالیت صادر کرد
  پس از این تلفن، نجفی حذف می شود
  ناگفته های جنتی درباره فشارهایی که تحمل کرد
  سخنگوی دستگاه قضا:‏پرونده املاک شهرداری در مرحله مقدماتی است
  بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه
  ریاست شورای اصلاحات به کارگزاران رسید
  به آقای‌جنتی گفتم فلانی چطور رجل ‌سیاسی شد؟
  دکل نفتی در دولت قبل۷ میلیون دلار هزینه نگهداری دکل ۴ میلیونی!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1736سه شنبه، 26 اردیبهشت 1391 - 13:43
حضرت آیت‌الله بهجت فانی فی‌الله و باقی‌بالله بود
حجت الاسلام والمسلمین علی بهجت، فرزند مرحوم آیت ا...العظمی بهجت در مراسم بزرگداشت این مرجع فقید و عارف ربانی با عنوان «بهجت عرفا، وارث انبیاء» که با حضور جمعی از شاگردان ایشان، اندیشمندان، فرهیختگان و مسئولان فرهنگی در تالار وزارت کشور برگزار شد، به ایراد سخنانی درباره سیره علمی و عملی آیت ا...العظمی بهجت پرداخت
  

استادفاطمی‌نیا:

حضرت آیت‌الله بهجت فانی فی‌الله و باقی‌بالله بود

استادفاطمی نیا، در همایشی در دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که آیت ا...بهجت، نمونه جمع علم و معرفت بودند، اظهار داشت: ایشان فانی فی ا... و باقی با... بود. به گزارش مهر، به همت مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی و همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت سالروز میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) همایش شرح و بررسی خطبه فدکیه و بزرگداشت یاد و خاطره آیت ا...العظمی بهجت، در این دانشگاه برگزار شد. در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین علی بهجت، فرزند آیت ا...بهجت به سخنرانی پرداخت و با بیان این که هدف علم، باید عمل باشد، اظهار داشت: انسان باید به همراه کسب علم بال دیگر پرواز را هم که عمل است پرورش دهد تا بتواند پرواز کند و آیت ا...بهجت از جمله افرادی بود که علم و عمل را با هم داشت. آیت ا...بهجت بر علم آموزی خیلی تاکید داشت و سفارش می کرد وقتی درسی را می خوانید باید به گونه ای باشد که بعد از اتمام در آن استاد شده باشید. وی با بیان این که انسان برخلاف سایر موجودات برای بی نهایت آفریده شده است، بیان کرد: بازگشت انسان باید به سوی خدا باشد. آیت ا...بهجت معتقد بود که احکام ارشادی و تذکر است. قرآن هم تذکر است. ما باید زیبا و دقیق بیندیشیم و عمل کنیم. عالم باید به عمل بیندیشد اگر عالم به عمل نیندیشد، عالم نیست. حجت الاسلام علی بهجت در ادامه سخنانش با بیان اهمیت نماز از دیدگاه پدرش گفت: ایشان به نماز خیلی اهمیت می داد و می گفت لذتی را که در نماز خواندن می برد قابل وصف نیست و اگر سلاطین و حکما بدانند که چه لذتی در نماز است به فکر ملک و املاک نبودند. سخنرانی حجت الاسلام فاطمی نیا پایان بخش همایش بود. فاطمی نیا در بخشی از سخنانش با بیان این که آیت ا...بهجت، نمونه جمع علم و معرفت بود، اظهار داشت: آیت ا...بهجت فانی فی ا... و باقی با... بود. وی با انتقاد از دیدگاه برخی افراد که فلسفه و عرفان را نقد می کنند، گفت: طبق آیه قرآن کسی که می خواهد نقد کند باید در سطح آن شخص باشد. کسی که ملاصدرا را نقد می کند باید در سطح ملاصدرا باشد.

 

علی بهجت:آیت ا...بهجت تمثلی از اولیا در دنیای جدید بود


همچنین به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، حجت الاسلام والمسلمین علی بهجت، فرزند مرحوم آیت ا...العظمی بهجت در مراسم بزرگداشت این مرجع فقید و عارف ربانی با عنوان «بهجت عرفا، وارث انبیاء» که با حضور جمعی از شاگردان ایشان، اندیشمندان، فرهیختگان و مسئولان فرهنگی در تالار وزارت کشور برگزار شد، به ایراد سخنانی درباره سیره علمی و عملی آیت ا...العظمی بهجت پرداخت. این استاد حوزه علمیه اولین مرحله عبودیت را ندیدن خویش و مالک ندانستن خود خواند و با بیان این که علم و عمل باید همراه با تزکیه باشد، اظهار کرد: آیت ا...العظمی بهجت مثال و نمونه ای از زندگی انبیا و اولیا بود و اگر ایشان نبود، ما نمی دانستیم که ائمه اطهار(ع) چه کار می کردند. خداوند در هر دوره ای انسان مستعدی را ظاهر می کند تا نشان دهد که در قرن بیستم نیز می توان به تبعیت از اولیا و انبیا زیست. وی ادامه داد: نماز بزرگ ترین عشق و معبود و معشوق مرحوم آیت ا...العظمی بهجت بود. ایشان در نماز جان می داد و در نماز حتی در فصل زمستان، لباس های ایشان خیس می شد. ایشان نماز را الذ غذاهای عالم وجود می دانست که خداوند لذیذتر از آن نیافریده است. ایشان همواره تاکید می کرد که اگر سلاطین و یاغیان عالم لذت نماز را چشیده بودند، هرگز پی لذایذ دنیا نمی رفتند. فرزند آیت ا...العظمی بهجت با نقل خاطراتی از زوایای گوناگون زندگی ایشان اظهار کرد: او تمثلی از اولیا بود و هیچ کس نمی توانست او را وسوسه کند و از راه باز دارد. همواره می گفت که امام زمان(عج) حرف های ما را نگفته می شنود، حتی می گفت در تمام مدتی که در محضر استادان خود کسب علم می کردم، هرگز اشکال نکردم، با این حال هیچ یک از استادان اشکالاتم را بدون جواب نگذاشتند! وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که آیت ا...العظمی بهجت برای وقت و عمر خویش بسیار ارزش قائل بود، تصریح کرد: ایشان در تمام عمر خود حتی ۱۰ دقیقه نیز بیکار نبود. در دنیای خود از سبک ترین و کمترین چیزها استفاده کرد. در تمام عمر خویش هیچ گاه استراحت نکرد و دائم مشغول ذکر یا فکر بود.

 

علی معلم دامغانی: آیت ا...بهجت از اولیای الهی بود


رئیس فرهنگستان هنر نیز در مراسم سومین سالگرد ارتحال حضرت آیت ا...العظمی بهجت، گفت: ایشان در نوجوانی راه را پیدا کرد و به مردم هم نشان داد که راه، خواندن نماز اول وقت و ترک معصیت است. این گفته نمی تواند از کسی جز یک ولی الهی زده شود.

به گزارش مهر، در مراسم سومین سالگرد ارتحال حضرت آیت ا...العظمی محمدتقی بهجت که با حضور خانواده ایشان، دکترچمران رئیس شورای شهر تهران، امیر خوراکیان معاون سازمان فرهنگی هنری شهر تهران، حجت الاسلام ابوترابیان و جمعی از طلاب و استادان حوزه علمیه و مقامات کشوری در تالار وزارت کشور برگزار شد، علی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر گفت: یک وقت صحبت از آدم های معمولی است و یک وقت صحبت از عالم برجسته ای است که فیوضات الهی از نوجوانی شامل حال ایشان شده است. من به عنایات و توجه الهی به ایشان حسرت می خورم.

 

آیت ا...بهجت هر روز به زیارت حرم حضرت معصومه(س) می شتافت


در این مراسم همچنین حجت الاسلام روحی از شاگردان آیت ا...بهجت به تشریح ابعاد شخصیت عرفانی و علمی استاد خویش پرداخت و گفت: ایشان با وجود کهولت هر روز به زیارت حضرت معصومه(س) می شتافت و روزی دو ساعت، یک ساعت نشسته و یک ساعت ایستاده به زیارت آن حضرت مشغول می شد. در روضه ها و نمازجماعت حضور فعال داشت. در مجالس روضه روی صندلی نمی نشست تا از بقیه بلندتر جلوه نکند. اکثر ما به دلیل ترس از خدا و نرفتن به جهنم عبادت می کنیم، ولی این موارد برای آیت ا...بهجت تنزل بود و ایشان به دلیل عشق و لذت بردن به عبادت مشغول می شد. وی افزود: ایشان دو توصیه به مردم داشت یکی به خواندن نماز اول وقت و دیگری ترک معصیت. عبادت را نه از روی عادت بلکه برای اتصال به خداوند و با عشق و شور و لذت انجام می داد. توصیه ایشان به مسئولان نظام هم حفظ وحدت بود؛ می فرمود ای کاش همه علما یک جا جمع می شدند و خداوند به آن ها عنایت می کرد که اختلافاتشان را کنار بگذارند. این کارشناس علوم دینی و فقهی تصریح کرد: از سران جمهوری اسلامی گرفته تا مقامات پایین تر به حضور ایشان می آمدند و با ایشان راجع به مسائل حکومتی مشورت می کردند، ولی ایشان هیچ وقت نخواست چهره ای رسانه ای شود و هیچ وقت نگفت من. روحی یادآور شد: لحظه به لحظه ایشان به ذکر و فکر می گذشت و دائم به یاد خدا بود انگار که دو شخصیت در کنار ما حضور داشت یک شخصیت علمی قوی ایشان با آن نقدهایی که داشتند و یک شخصیت عرفانی ایشان که در عالم دیگری سیر می کرد. وی اذعان کرد: کسانی که به عبادت ظاهری مشغول اند و دائم به فکر دنیا و مسائل روزمره هستند با چنین مردی که در ساحت عرفان لحظه ای از یاد خدا دور نمی شد چقدر تفاوت دارند. با این درجات عالی مرجعیت، هیچ گاه فرقی نکرد و با همه برخوردی مهربانانه داشت. برای مسلمانان فردی به تمام معنا بود و از مصیبت های وارده بر آن ها غصه می خورد.

 

خوراکیان: برگزاری بزرگداشت برای آیت ا...بهجت را نوعی قدردانی از معارف اهل بیت(ع) می دانیم

خوراکیان، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این مراسم، گفت: شهرداری تهران ماموریت خود را درباره مسائل فرهنگی پایتخت و سبک زندگی و اخلاق شهروندان تهرانی دنبال می کند. سهم بزرگی برای هویت دینی و اسلامی ایرانی شهروندان قائلیم، لذا برگزاری بزرگداشت برای شخصیت ها و علمای دینی و مذهبی از جمله آیت ا... بهجت را نوعی قدردانی از معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می دانیم. باید از این سرچشمه های زلال عرفان و معرفت استفاده کرد، هرچند بضاعت ما در برپایی چنین بزرگداشت هایی کم است، ولی خدا را برای ایفای این نقش فرهنگی که در شهرداری تهران داریم، شاکر هستیم.خراسان

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
tt
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سرزمین نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@sarzaminnews.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
rr